Strona główna W górę Patronat Finaliści szkolni Harmonogram Finałów Przykładowe pytania Materiały do konkursu Kalendarz 2011 Finał na Litwie Wspomnienia

 

 

 

 

Kilka wspomnień z majowych wydarzeń w Lublinie i we  Lwowie

 

 

                   W dniach 5-6 maja 2011 r. odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego z cyklu Wielcy Polacy XX wieku pod hasłem: ”Profesor Mieczysław A. Krąpiec, kapłan, filozof, pedagog, patriota niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej”.  Laureaci szkolnego etapu z całej Polski oraz polskich szkół na Ukrainie i Litwie spotkali się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Papieża Jana Pawła II.

               Uczestników spotkania przywitał ks. prof. Andrzej Maryniarczyk kierownik Katedry Metafizyki na Wydziale Filozofii. Podziękował młodym ludziom za trud włożony w przygotowanie się do konkursu. Gratulował zdobytej wiedzy oraz życzył wytrwałości w jej pogłębianiu. Podkreślił, że studiowanie życia i myśli Ojca Krąpca to właściwy kierunek rozwoju, bo jak głosił Arystoteles „Jak chcesz być dobry, to biegnij za lepszymi”.

         Po zmaganiach konkursowych szkolni finaliści i ich opiekunowie uczestniczyli w obchodach trzeciej rocznicy śmierci Ojca Mieczysława A. Krąpca. Uroczystości rozpoczęły się modlitwą przy grobie Ojca Profesora, następnie w Kościele Akademickim została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem JE ks. bp. prof. Ignacego Deca. Po Eucharystii w Gmachu Głównym KUL zostało odsłonięte popiersie Ojca Krąpca. Drugą część uroczystości wypełniły wykłady, prezentacje filmowe, przemówienia zaproszonych gości oraz rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród. Po zakończeniu spotkania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uczestnicy konkursu udali się na do Klasztoru Ojców Dominikanów, gdzie mieszkał i pracował Ojciec Krąpiec.

         Na kolejne dwa dni organizator konkursu Fundacja „Deo et Patriae” zaprosił szkolnych finalistów i ich opiekunów na edukacyjny wyjazd do Lwowa, który objął honorowym Patronatem oraz opieką duszpasterską metropolita Archidiecezji lwowskiej J.E. Abp. Mieczysław Mokrzycki. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili cmentarze: Łyczakowski i Orląt Lwowskich, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Podziwiali Stare Miasto, a w nim: gmach Opery Lwowskiej, Katedrę Ormiańską, Kościół Dominikanów, plac Adama Mickiewicza z kolumną wzniesioną na cześć wieszcza oraz przepiękne kamienice, ukazujące dawną świetność miasta. Bardzo ważnym wydarzeniem dla całej grupy był udział w niedzielnej Mszy Św. w Katedrze Lwowskiej oraz zwiedzanie, w drodze powrotnej kościoła św. Wawrzyńca w Żółkwi, gdzie znajdują się grobowce Jakuba i Konstantego Sobieskich.

         Po dniach pełnych wrażeń, ubogaceni myślą i życiem Ojca Krąpca, zarażeni entuzjazmem ludzi dla których postać Profesora jest „drogowskazem” oraz urzeczeni Lwowem uczestnicy spotkania powrócili do swoich szkół by tam dzielić się wiedzą i wrażeniami z udziału w tak fantastycznym wydarzeniu.

 

Maria  Oleszek

Katolickie LO, im JP II, Biłgoraj,

Pozostałe zdjęcia w Galerii

 

Strona główna W górę Patronat Finaliści szkolni Harmonogram Finałów Przykładowe pytania Materiały do konkursu Kalendarz 2011 Finał na Litwie Wspomnienia