Strona główna W górę Uczestnicy konkursu Laureaci Konkursu Program Finałów Finał Konkursu

 

 

 

Katolicki Uniwersytet Lubelski - 06.05.2010 r.

 

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego

 

 

pod hasłem:

 

 

„Profesor Mieczysław Albert Krąpiec OP - kapłan, filozof, pedagog, patriota -niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej”.
 

Skład Komisji konkursowej:

 

s.prof.Z. J. Zdybicka – przewodniczący

o. Tomasz Dostatni OP – członek

dr Barbara Kiereś – członek

mgr Bronisław Krąpiec – członek

ks. dr Tomasz Duma – sekretarz

 

 

 

Laureaci II etapu:

 

Szkoły Podstawowe:

 

- I miejsce - Julianna Musiał, Szkoła Podstawowa nr.11, kl. VI a, Siedlce

- II miejsce – Paulina Pasieczna, Szkoła Podstawowa nr51, kl. VI D, Lublin

- III miejsce – Karol Karczewski, Szkoła Podstawowa nr.3 kl. Vs, Międzyrzec Podlaski

 

Szkoły Ponadpodstawowe:

 

- I miejsce – Marta Żurek,  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych kl.II LOP,  Lipsko

- II miejsce – Paweł Zarosa, Publiczne Liceum Ogólnokształcące, Sióstr Prezentek, kl. IC Rzeszów

- III miejsce – Dominika Czapska, Gimnazjum nr.6, kl.IIIe, Biała Podlaska

- III miejsce exequo – Wioletta Dobosz, Gimnazjum Miejskie nr.2, kl.IIc Mińsk Mazowiecki

 

Nagroda specjalna:

 

- Aneta Kozina Liceum Profilowane nr.XVI.SOSW kl.II Lublin

 

Nagrody dla uczestników konkursu:

- aparaty fotograficzne + karty pamięci , MP4, dyktafony, albumy,

 

Nagrody dla koordynatorów:

- teczki,

 

Nagrody dla szkół zdobywców I miejsca:

 

- 10-cio tomowa Powszechna Encyklopedia Filozofii,

- 24 płyty CD „Rozmowy z o.prof. Mieczysławem A. Krąpcem”

 

Przygoda z filozofią
Iwona Zezulińska-Sowa - Janów Lubelski

 

 

"Tożsamość narodowa budowana była przez wieki. Złożył się na nią geniusz najwybitniejszych rodaków, w kraju i na emigracji, nad Wisłą, nad Niemnem i nad Dniestrem, nad Sekwaną, nad Tybrem i nad Tamizą. Złożyły się na nią cierpienia i doświadczenia rodzin polskich, bohaterstwo rycerzy, przemyślność dowódców. Tworzyły ją łza, miecz i pióro.... "

 prof. Piotr Jaroszyński

 

List Pawła Zarosy z Rzeszowa

 "Do Władz Fundacji Deo et Patriae im. o. prof. Mieczysława A. Krąpca OP

 

    Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim Organizatorom Konkursu wiedzy o Ojcu Krąpcu, w którym uczestniczyłem (z resztą z niezłym skutkiem...). Jest to wspaniała postać, którą świadomy swojej tożsamości Polak powinienieć poznać, jak również jej dorobek. Konkurs jest bardzo dobrą inicjatywą.

    Jeśli mogę, chciałbym przekazać kilka spostrzeżeń. Ponieważ z całokształtu jestem BARDZO zadowolony rozpocznę od pozytywów.

    Bardzo się cieszę ze spotkania z profesorami KULu - wspaniali Ludzie. Jestem pełem podziwu dla Pana prof. Jaroszyńskiego. W swoim wykładzie mówił o rzeczach trudnych, nie ma co ukrywać, a powiedział to w sposób bardzo jasny i zrozumiały. Duże wrażenie zrobiło na mnie zaiteresowanie wielu poważnych sponsorów oraz lokalnych madiów i nagrody z górnej półki. Podobała mi wycieczka po mieście, dzięki której poznałem piękne zabytki i kawałek historii Lublina. Ogólnie raczej wszystkie punkty programu oceniam bardzo dobrze, może jedynie do sposobu ich realizacji mógbym mieć niewielkie zastrzeżenia. Przejdę więc do minusów.

    Co do wspomnianych zastrzeżeń organizacyjnych: grupa nie miała jednego opiekuna, który wszystkim by się zajął, o wszystkim był poinformowany i miał dobrą "strategię działania" wraz z ewentualnymi "planami B". Oczywiste jest, że każdy punkt zwiedzania musiał mieć własnego przewodnika ale brakowało mi osoby, która by wszystkim pokierowała (i to nie powinna być Pani Prezes - Pani to zorganizowała, nadzorowała i w tym momencie powinna odpocząć i przekazć uczestników "specowi"). Zdaję sobie sprawę, że mi jest łatwo mówić i mam świadomość, że w organizację włożono OGROMNY wysiłek (co było zresztą widać). Nie chcę, aby moje uwagi były źle odebrane, więc podkreślam - to drobne zatrzeżenia do samego przebiegu finału, jednak wzięcie ich pod uwagę usprawniłoby, moim zdaniem, nasz pobyt w Lublinie i zmnieszyło nasze zmęczenie. Oczekiwałem też troszkę trudniejszych pytań i głębszego wejścia w o. Krąpca realizm teorio-poznawczy (ale wiem, że to mogłoby zniechęcać niezainteresowanych - brakowało mi jednak tego).

    Jak już powiedziałem - całokształt oceniam zdecydowanie na plus - WSPANIAŁA treść tego spotkania wzięła górę nad bardzo dobrą, choć nie do końca dopracowaną fomą. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do odbycia się konkursu.

    Chciałbym zakończyć serdeczną prośbą, aby następny finał nie odbywał się w tygodniu, w którym będą pisane obowiązkowe matury. To dla mnie na prawdę BARDZO BARDZO WAŻNE! Chciałbym wziąć udział w konkursie także za rok, a w mojej szkole przez te trzy dni, kiedy maturzyści piszą egzaminy reszta uczniów wyjeżdża na szkolne wycieczki. W tym roku zmuszony byłem z owej formy klasowej integracji zrezygnować ze względu na wyższe cele, jak i stan zdrowia (Bóg zadziałał), ale nie zdobędę się na to po raz drugi. BARDZO PROSZĘ, wręcz BŁAGAM o wzięcie tego pod uwagę.

    Dziękuję i mam nadzieję - do zobaczenia!

 

Z poważaniem,

    Paweł Zarosa z Rzeszowa"

Strona główna W górę Uczestnicy konkursu Laureaci Konkursu Program Finałów Finał Konkursu